Pierwsza wizyta
Spotykając się z moimi Pacjentami wielokrotnie słyszałem jak bardzo zdenerwowani byli przed pierwszą wizytą. Stres jest normalny i zrozumiały. Nie jest sytuacją codzienną stanie przed drzwiami gabinetu z perspektywą opowiadania o sobie i swojej sytuacji obcemu człowiekowi.
Nasuwają się pytania: Co mnie tam spotka? Czy zrozumie moją sytuację? Jaka będzie jego reakcja? Czy na pewno zachowa dla siebie to co mu powiem?
Przede wszystkim traktuję każdego człowieka z szacunkiem i godnością. Nie stawiam się w roli wszechwiedzącego. Mam świadomość, że stoi przede mną Osoba, której nie znam a Ona nie zna mnie.
Trzy kroki do lepszego życia:
Zadzwoń i umów się na pierwszą wizytę. | |
Po przekroczeniu przez Ciebie progu gabinetu przedstawię się i poproszę o wybranie dowolnego, najbardziej dogodnego dla Ciebie miejsca. Poinformuję Cię o zasadzie tajemnicy treści, którą ujawnisz. Mam świadomość, że z powodu braku pełnego zaufania do mnie możesz nie mówić na pierwszym spotkaniu o sprawach, na które nie jesteś gotów. Łatwiej jest rozpocząć od ogólnych informacji, dlatego też na początku pytam o wiek, wykonywany zawód czy zainteresowania. |
|
Niezbędne jest nawiązanie relacji. Relacja terapeutyczna to rodzaj szczególnej więzi pomiędzy terapeutą a Pacjentem. Po zarysowaniu przez Ciebie sytuacji (być może będziesz potrzebował na to 1-2 spotkań) ustalamy cele terapeutyczne, omawiamy zasady terapii i wyznaczamy częstotliwość spotkań (zazwyczaj jest to 1x w tygodniu). |