Gabinet psychoterapii Lepsze Życie.
GABINET PSYCHOTERAPII

Zasady obowiązujące w terapii.
Kontrakt.

Ustalenie zasad, które będą aktualne przez cały okres terapii jest ważną kwestią nazywaną kontraktem. Zawiera on takie kwestie jak:

Czas trwania jednej sesji oraz punktualność.

Czas jednego spotkania wynosi 50 minut. Po sesji poświęcam jeszcze kilka minut na własne przemyślenia, notatki. W przypadku spóźnień Pacjentów nie ma możliwości przedłużania spotkań z uwagi na innych Pacjentów oczekujących na swoją sesję. Bardzo szanuję czas ludzi i wychodzę z założenia, że punktualność jest wyrazem takiego szacunku.

Ustalanie terminów oraz częstotliwości wizyt

Psychoterapia, jak każdy proces leczniczy, aby miała sens łączy się z systematycznymi sesjami, zazwyczaj 1x w tygodniu. Terminy mogą być ustalane na stałe np. środy godz. 18:00 lub na bieżąco rożne dni i godziny. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób pracuje na zmiany co uniemożliwia ustalanie stałej jednej i tej samej pory w tygodniu.

Ramy czasowe psychoterapii

Zasada ta dotyczy ustalenia czasu trwania terapii. Proces terapeutyczny, w którym istotna jest zmiana jest zazwyczaj okresem „dłuższym niż krótszym”. Oznacza to nic innego jak przygotowanie się do długiej (często wielomiesięcznej a bywa i kilkuletniej) pracy, w której potrzeba zaangażowania zarówno ze strony Pacjenta jak i terapeuty. Bywa jednak tak, że nie każde konsultacje (1-3 pierwszych sesji) owocują decyzją o długiej terapii. Często zdarza się, że ktoś potrzebuje kilku wizyt wsparciowych i nie chodzi o głęboką pracę z „zanurzaniem się” w historię życia oraz dotykania/odkrywania głęboko ukrytych w człowieku sfer.

Tajemnica zawodowa

Terapia nie istnieje bez relacji oraz zaufania. Terapeuta jest powiernikiem bardzo osobistych i intymnych spraw, często kwestii, o których nie ma pojęcia nawet najbliższa rodzina Pacjenta. Terapeuta jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy informacji, które są ujawniane podczas spotkań.

Telefon komórkowy

Wyłączony telefon podczas sesji bardzo pomaga w skupieniu się na danej kwestii, o której mowa w danym momencie. Dzwoniący telefon podczas poruszania bardzo delikatnego, być może nawet wywołującego ból tematu, może zdestabilizować to spotkanie i wyrwać nas z przeżywania co nie jest wskazane podczas sesji.

Kontaktowanie się poza sesjami

Informuję, że nie prowadzę sesji telefonicznych. Byłoby to bardzo nieprofesjonalne podejście. W gabinecie cała koncentracja terapeuty jest ukierunkowana na Pacjenta, podczas, gdy w czasie rozmów telefonicznych uwaga ta mogłaby być rozproszona i ukierunkowana na coś innego. Spotkanie twarzą w twarz zawsze jest lepszą sytuacją, gdzie mogę nie tylko usłyszeć, ale też zaobserwować kogoś całościowo (gesty, spojrzenie), co daje lepszy obraz a tym samym pozwala nam na skuteczniejsze rozumienie i działanie. Bywa, że ktoś nie radzi sobie z jakimś kryzysem między sesjami. Wówczas można się ze mną skontaktować telefonicznie w celu przyśpieszenia terminu wizyty (jeśli tylko będzie taka możliwość z mojej strony).

 Płatność za sesje oraz odwoływanie

Koszt każdej jednej sesji jest ustalony z góry (patrz zakładka oferta). Jeśli zaistnieje opcja zmiany ceny informuję o tym co najmniej pół roku wcześniej. Odwołania sesji bez ponoszenia kosztów należy dokonać najpóźniej dzień przed ustalonym terminem wizyty. W przypadku, gdy Pacjent nie pojawi się na wizycie, bądź też w dzień wizyty powiadomi o swojej nieobecności, poniesie koszt jak za odbytą sesję. Ustalenie terminu wizyty na dany dzień i godzinę równoznaczne jest z zarezerwowaniem dla danego Pacjenta czasu terapeuty jak i miejsca jakim jest gabinet. W przypadku, gdy dzień poprzedzający sesję to dzień wolny od pracy, święto, w sprawie odwołania lub przełożenia terminu wizyty jak najbardziej można się ze mną kontaktować.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij