Zasady obowiązujące podczas terapii.
Czas trwania jednej sesji.
Czas jednego spotkania wynosi 50 minut licząc od umówionej godziny. W przypadku spóźnień nie ma możliwości przedłużania spotkań z uwagi na innych Pacjentów oczekujących na swoją sesję.
Ramy czasowe psychoterapii
Proces terapeutyczny, w którym istotna jest zmiana jest zazwyczaj okresem „dłuższym niż krótszym”. Oznacza to nic innego jak przygotowanie się do długiej (często wielomiesięcznej a bywa i kilkuletniej) pracy, w której potrzeba zaangażowania zarówno ze strony Pacjenta jak i terapeuty. Pierwsze spotkania nazywane konsultacjami (1-5 pierwszych sesji) mogą przybrać formę dalszej terapii lub przekierowaniem kogoś do innego bardziej adekwatnego alternatywnego miejsca.
Tajemnica zawodowa
Terapia nie istnieje bez relacji oraz zaufania. Terapeuta jest powiernikiem bardzo osobistych i intymnych spraw, często kwestii, o których nie ma pojęcia nawet najbliższa rodzina Pacjenta. Terapeuta jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy informacji, które są ujawniane podczas spotkań.
Telefon komórkowy
Wyłączony telefon podczas sesji bardzo pomaga w skupieniu się na danej kwestii, o której mowa w danym momencie. Dzwoniący czy wibrujący telefon podczas poruszania bardzo delikatnego, być może nawet wywołującego ból tematu, może zdestabilizować to spotkanie i wyrwać z przeżywania, co nie jest wskazane podczas sesji.
Kontaktowanie się poza sesjami
Sesje telefoniczne nie są realizowane. Kontakt telefoniczny jest dopuszczalny w celu ustalenia terminu wizyty lub jego zmiany.
Ustalanie i częstotliwość spotkań, oraz zmiany terminów
Wizyty ustalane są w około tygodniowych odstępach czasu przy wizytach indywidualnych oraz około dwutygodniowych przy terapii par/rodzinnych. Może zaistnieć możliwość, że niektóre sesje będą ustalone w innych, różnych odstępach czasu (np. urlop Pacjenta czy terapeuty, inne przyczyny). W miarę możliwości terminy mogą być ustalane na stałe lub na bieżąco (rożne dni i godziny). Pilnowanie umówionego terminu spotkania leży po stronie Pacjenta. Nie przypomina się o ustalonej wizycie. Pacjent nie musi potwierdzać, że będzie w ustalonym terminie. Zmiana terminowa ze strony Pacjenta możliwa jest w każdy dzień tygodnia, jednak najpóźniej w dzień poprzedzający umówione spotkanie. Terapeuta zastrzega sobie prawo do informowania Pacjentów o alternatywnym terminie, jednak to Pacjent decyduje czy wybiera termin pierwotnie ustalony czy korzysta z alternatywnego proponowanego przez terapeutę.
Płatność za sesje oraz odwoływanie
Koszt każdej jednej sesji jest ustalony z góry ( www.lepszezycie.info.pl zakładka oferta). Na przestrzeni czasu trwania terapii cena sesji może ulec zmianie, jednak w takim przypadku informacja ta będzie przekazana 6 miesięcy wcześniej. Pacjent może odwołać wizytę bez ponoszenia kosztów najpóźniej w dzień poprzedzający umówione spotkanie. W przypadku, gdy Pacjent nie pojawi się na wizycie (również z przyczyn od niego niezależnych), bądź też w dzień wizyty powiadomi o swojej nieobecności, zobowiązany jest do poniesienia kosztów jak za odbytą sesję. Ustalenie terminu wizyty równoznaczne jest z zarezerwowaniem dla danego Pacjenta czasu terapeuty jak i miejsca jakim jest gabinet.
Uzyskanie zaświadczenia o spotkaniach terapeutycznych
Na prośbę Pacjenta terapeuta może wystawić zaświadczenie potwierdzające kontakt terapeutyczny. Treść zaświadczenia zawiera: dane Pacjenta jak również okres, w którym kontakt terapeutyczny się odbywał oraz liczbę spotkań. Nie ma możliwości uzyskiwania opinii oraz opisu przebiegu terapii.
Prawo do zakończenia/przerwania terapii
Zarówno Pacjentowi jak i terapeucie przysługuje prawo do zakończenia terapii jak i jej przerwania na każdym etapie terapii.
Podsumowanie terapii
Podsumowanie terapii odbywa się przy zakończonym procesie terapeutycznym. Sposób omówienia ustalany jest w z terapeutą. Polega ono na podzieleniu się odczuciami i obserwacjami Pacjenta, zmianami jakie zaszły w jego życiu, wrażeniami z doświadczenia terapeutycznego. Terapeuta dopowiada dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Temat zakończenia terapii warto poruszyć nieco wcześniej, aby można było ustalić jeszcze kilka spotkań oraz ostateczny termin (ostatnią wizytę) i przygotować się do zakończenia terapii.